Tarina & ihmiset taustalla

Tulosta

 

Vindirektin on perustanut Suomeen Jean-François Galtat vuonna 1998 ja hänen sydämensä sekä perheensä ovat olleet täällä siitä lähtien. Johnny on syntynyt Champagnen maakunnassa Ranskassa, joten hän on perinyt rakkauden viiniköynnöksiin jo äidinmaidosta. Nuoruudessaan Johnny matkusti ympäri maailmaa toimien viinintekijänä eri taloissa, yli 15 vuoden ajan.

 

Vindirekt oli ensimmäinen viinien maahantuontiyritys Suomessa joka aloitti harvinaisten, niin kutsuttujen allokoitujen viinien maahantuonnin. Yritys toimi muutaman vuoden tällä mallilla, kunnes yhden miehen kädet eivät enää riittäneet vastaamaan kasvavaan kysyntään. Johnny löysi yritykseen mukaan toisen alan konkarin, Kim Moliisin vuonna 2000. Siitä lähtien Vindirekt on kasvanut tasaisesti vuosi toisensa jälkeen ja nykyään yrityksessä on töissä 11 henkilöä kattaen myynnin, logistiikan sekä markkinoinnin. Myyntitiimillämme on poikkeuksellisen vahva osaaminen viineistä ja se yhdistettynä tulokselliseen asiakaspalvelun kehittämiseen ovat asioita joista olemme erityisen ylpeitä. Keskisuurena toimijana portfoliomme kattaa monipuolisen valikoiman laadukkaita tuotteita ja yrityksen rakenne mahdollistaa joustavan toimintamallin jota asiakkaamme arvostavat. Meillä on asiakkaana yli 300 ravintola-alan toimijaa ja useita edustamiamme tuotteita löytyy myös Alkon valikoimista. Sen lisäksi kehitämme pitkäjänteistä yhteistyötä useiden matkustus-sektorin asiakkaiden kanssa.

 

Vindirekt on vieläkin yksityisomistuksessa oleva viinien maahantuoja, jonka intohimona ovat tarinalliset ja poikkeuksellisen laadukkaat viinit kaikissa hintaluokissa. Haluamme taata asiakkaillemme tasaisen laadun ja kohtuullisen hintatason. Useimmat viinitalomme ovat pääsääntöisesti pieniä tai keskisuuria tuottajia, jotka laadun ohella pyrkivät pitkäjänteiseen ja kestävään liiketoimintaan. Yrityksen toimitilat ovat Helsingin design- ja taidekeskittymän keskellä Suvilahdessa jossa toimii  mm. useita valokuvausstudioita, kuvataiteilijoita, kirjailijoita ja yrityksiä. Alueella järjestetään myös runsaasti erilaisia tapahtumia ja festivaaleja.

 

Vindirektin Missio: Olemme dynaaminen ja intohimoinen viinien maahantuoja jonka ammattitaitoa ovat tinkimättömän laadukkaat viinit kaikissa hintaluokissa. Palvelemme asiakkaitamme tasokkaasti ja vastuuntuntoisesti.

 

Vindirektin Visio: Haluamme olla asiakkaidemme ensimmäinen valinta viiniasioissa.

 

 

Tilaukset ja tiedustelut:

vindirekt@vindirekt.fi

tel. +358 9 774 5930 
fax: +358 9 774 593 70 

Yhteystiedot ja käynti:

Vindirekt Finland Oy
Sörnäisten rantatie 22 E (2.krs)
00540 Helsinki

 

Henkilöstö

050 565 8141

Jean-François Galtat

Senior partner, Chairman & CEO

mob. 050 565 8141

johnny@vindirekt.fi

040 588 2547

Joonas Vainio

COO & Sales Manager/Travel Retail & Horeca chains

mob. 040 588 2547

joonas@vindirekt.fi

050 3100737

Janne Marin

Sales Director (horeca)

mob. 050 3100737

janne@vindirekt.fi

050 3392 759

Aki Summanen

Sales Professional (Horeca)

mob. 050 3392 759

aki@vindirekt.fi

050 438 7658

Henriikka Ström

Sales Professional (Horeca)

mob. 050 438 7658

henriikka@vindirekt.fi

040 829 1318

Jukka Kumlin

Sales Professional (Horeca)

mob. 040 829 1318

jukka@vindirekt.fi

040 522 5886

Oskari Kaikkonen

Sales Professional (Horeca)

mob. 040 522 5886

oskari@vindirekt.fi

040 761 3894

Johan Uggeldahl

Logistics Coordinator, Incoming logistics

mob. 040 761 3894

johan@vindirekt.fi

050 441 7614

Rita Pyyhtiä

Logistics Coordinator, Outgoing Logistics

mob. 050 441 7614

rita@vindirekt.fi

040 567 4043

Anu Rajahalme

Monopoly Portfolio Manager (äitiyslomalla)

mob. 040 567 4043

anu@vindirekt.fi

050 5267 488

Vesa Lampi

Retail Sales Coordinator

mob. 050 5267 488

vesa@vindirekt.fi

+358 40 5292635

Marjo Piikari

Retail Sales Coordinator

mob. +358 40 5292635

marjo@vindirekt.fi

050 563 7716

Milja Pelkonen

Financial & Office Administration, HRM

mob. 050 563 7716

milja@vindirekt.fi

0400 330 126

Meri Dow

Marketing Manager

tel. 0400 330 126

meri@vindirekt.fi