Famille Moussé Les Vignes de Mon Village on Viinilehden vuoden samppanja 2026!!

Richter Estate Riesling on Viinilehden vuoden valkoviini 2026!!

Järjestelmäpäivityksen vuoksi tilauskäsittelyssämme saattaa olla viiveitä to 28.5. – ti 2.6. Teethän siis tilauksesi hyvissä ajoin!

Domaine de la Fessardière

Loire / Ranska
Image of the producer

Domaine de la Fessardiére sijaitsee Loiren laaksossa Nantesin kaupungin liepeillä ja vain tunnin ajomatkan päässä Atlantin valtamerestä. Tilan rypäleitä on viljelty luomuna vuodesta 1997 lähtien edellisen omistajan Michel Sauvionin toimesta. Michel toimi oppi-isänä tilan nykyisille omistajille Jérômelle ja Emelynille ja he ovatkin vastanneet viininteosta 2014 lähtien. Jérôme ja Emelyn ovat kummatkin agronomeja ja haluavat huolehtia köynnöksistään mahdollisimman luonnollisella tavalla lannoittaen omalla kompostilla, kasvattamalla viinipalstoilla hyötykasveja ja hoitamalla köynnöksiä luonnon omilla preparaateilla. Kuparisulfaatinkin käyttöä vältellään viimeiseen asti. Maaperä alueella on pii-pitoista savimaata, missä on paljon kiviä pintakerroksessa.  

Viinikerho le Wine Club

Sukella viinien maailmaan aivan uudella tavalla. Liity joukkoomme ja saat ainutlaatuista tietoa sekä kutsuja erityistapahtumiin. Anna viiniseikkailusi kohota uusiin korkeuksiin!